Menü Üye Giriş

Şifre Sıfırla · Kayıt Ol

Web Turkiye - Türkiyenin Paylaşim Portali  »
 Dil Dersleri  »
 Arapça

İsimlerin önüne gelip, kendilerinden sonra gelen ismin son harekesini kesra (esreli) okuturlar, yani mecrur yaparlar. Harf oldukları için kendi başlarına bir anlam ifade etmezler, ancak isme dahil olduklarında manaya katkıda bulunurlar. Harf-i cerler arapçada çok büyük öneme haizdir hem çok kullanılmakta hem de birçok fiil bu harfler ile 180 derece zıt manalara gelmektedir. O yüzden bu harfi cerler çok iyi ezberlenmelidir. Bu harfi cerler toplam 20 tanedir. İngilizce bilenler bunları in, on, at, since, for, as, from vs. şeklinde düşünürse daha kolay kavrayacaktır.

Okunuş ve yazılışları tüm harf-i cerler aşağıdadır.

ب = bi = ile
من = min = ..den ..dan
إلى = ilâ = ..e ..a
عن = *an = ..den ..dan
على = *alâ = üzerinde, üstünde, üzerine
ل = li = için
فى = fî = içinde, ..de ..da
ك = ke = gibi
حتـَّى = hatta = ..ıncaya kadar
رُبَّ = rubbe = nice
واو القسم - تاء القسم = tâü'l-kasem - vâü'l-kasem = her ikisi de yemin içindir. Vallahi, tallahi gibi...
خاشا - خلا - عدا = *adâ - khalâ - khâşâ = bu üçü ayrıdır ama hepsi de istisna içindir
مُذ = müz = ..den beri
مُنذ = münzü = ..den beri
لولا = lev lâ = ..masaydı ..meseydi
كَيم = keyme = niçin
لعَلَّ = lealle = umulur ki

ÖRNEKLER
آمنتُ بالله   :ب = Allaha iman ettim
تبتُ مِن كل ِّ ذنبٍ :من = Bütüm günahlarımdan tövbe ettim.
سرت من البصرة الى الكوفة = Basra'dan Kufe'ye yürüdüm.
تبتُ إلى الله ِ تعالى :إلى = Allahu tealaya tövbe ettim.
كففتُ عن الحرام :عن = Haramdan men olundum.
تجب توبة على كل ِّ مذنب :على = Her günahkara tevbe gerekli olur.
أنا عبيدٌ ِلله :ل = Ben Allahın kucuk bir kuluyum.
المطيع فِى الجنـّـة :فى = itaatkar cennettedir.
قوله تعالى ليس كمثله ِ شيئٌ :ك = Allahu Tealanın sözünün hiç bir benzeri misli yoktur.
اعبد الله تعالى حتـَّى الموت :حتـَّى = Allahu Tealaya ölünceye kadar kulluk edeceğim.
رُبَّ تال ٍ يلعنه القرأن :رُبَّ = Nice kuran okuyucuları vardır ki, Kuran onlara lanet eder.
تالله ِ لأفعلنّ الفرائض = Allaha yemin olsun ki, farzları yerine getirecegim.
وَالله ِ لا أفعلنّ الكبائر = Allahu Tealaya yemin olsun ki, buyuk günahları işlemiyecegim.
هلك الناس خَاشَا العالم = Alim (ler) hariç insanlık helak oldu.
هلك العالمون خَلا العامل ِ بعلمه = Alimler helak oldu ancak ilmi işle amel edenler müstesna.
هلك العاملون عَدَا المخلص = (ilmi ile) amel edenler ( de ) helak oldu ancak ihlasli olanlar müstesna.
تبتُ من كلِّ ذنبٍ فعلته مُذ يوم ِ البلوغ = Yetişkinlik çağıma erdiğim günden beri tüm günahlarımdan tövbe ettim.
تجب الصلوة مُنذ يوم ِ البلوغ = Bulug çağından itibaren namaz gerekir.
لولا ك يا رحمة الله لهلك الناس :لولا = Sen olmasaydın ey Allahın Rasulu insanlık helak olurdu.
كَيمَ عصيت = Niçin asi oldun
لعَلَّ الله ِ تعالى يغفر ذنبي = Umulur ki Allah, günahımı bağışlar.

Kaynak : http://www.ilyasucar.com/arapca-ogreniyorum/1177-arapca-dersler-harf-cerler.html

Tam Sürüme Geç »
 phpKF Mobil Android Uygulaması Kullanın [X]